Ako sa skautuje v Rwande

V čase, keď si slovenskí skauti vychutnávajú spánok v podsade, nočné stráže a prepady, som ja odletela pod rovník, do Rwandy.  Po malej východoafrickej krajine som cestovala 2 týždne, kedy som jedla na raňajky výhradne omeletu a na večeru tzv. „kozu na paličke“, upečené kozie mäso, ktoré tu volajú brochette.

Emanuel

Rwanda má rozlohu 26tisíc kilometrov štvorcových, čo je neporovnateľne menej ako susedná Demokratická republika Kongo o rozlohe celej západnej Európy. Hoci je v krajine už 19 rokov mier, tým zhruba 12 miliónom ľudí sa tu stále nežije ľahko.

Plastové fľaše áno, igelitové vrecká nie

Rwandská vláda sa snaží naplniť tzv. Vision 2020, sadu cieľov, ktoré znamenajú, že krajina už nebude patriť medzi rozvojové, ale rozvinuté. Všadeprítomné slovo rozvoj poháňa prácu medzinárodných neziskových organizácií aj vládnych úradníkov. Tí druhí majú výhodu v tom, že môžu navrhnúť aj pomerne zvláštne zákony.

Aby sa z krajiny nestalo smetisko,  pred piatimi rokmi zakázali igelitové vrecká. V supermarkete alebo na trhu vám všetko vložia do papierového. Plastové fľaše, ktoré sú ale obdobne nerozložiteľné a v Rwande nerecyklovateľné, však nájdete všade. Ako nám vysvetlil náš vodič, nie je úplne správne fľaše zahadzovať – lepšie je ich dať deťom, aby v nich mohli nosiť vodu zo studne domov. Keď sme z auta začuli deti kričať „agačupa“, hneď sme hľadali, či nemáme nejaké prázdne alebo skoro dopité.

Na hranici s Kongom

Jednou zo zastávok na mojej ceste bolo mesto Gisenyi, ktoré leží 2 kilometre od Gomy  v Demokratickej Republike Kongo. Celá krajina, no najmä časti Severné a Južné Kivu, ktoré hraničia práve s Rwnadou, sú aj po skončení „veľkej africkej vojny“ 1998-2003 nestabilné. Hranicu medzi štátmi smú miestni prekračovať peši a rušno je tam celý deň. Hlavným dôvodom je, že (bohatší) Konžania môžu nakupovať nedostatkový tovar v Rwande a podnikaví Rwanďania zas niečo lacné donesú z Konga.

Neďaleko od tohto miesta je skautské stredisko, ktoré však neslúži len skautom. V jeho priestoroch miestna neziskovka organizuje kadernícke kurzy pre (bývalé) prostitútky. Tiež je tu chrámový priestor jednej cirkvi.

Keďže sme prišli doobeda, kedy sa skauti nestretávajú, rozprávala som sa iba s vodcom celej tejto skautskej oblasti Emanuelom Izabayom. Táto oblasť vlastne pokrýva okres Rubavu, ktorý sa nachádza v severozápadnej časti Rwandy a žije v ňom vyše 303 tisíc obyvateľov. „Tu v Gisenyi nie je veľa možností, ako tráviť voľný čas. Preto sem chodí veľa detí,“ vysvetľuje Emanuel. Gisenyi je hlavným mestom celého okresu a má okolo 110 000 obyvateľov.

Gisenyi

Veľa detí znamená celkovo 6380 skautov a skautiek vo veku od 4 do 25 rokov. Deti sa stretávajú v družinách, ktorým tu hovoria unity groups. Každú skupinku pozostávajúcu z 8 detí vedie radca a stretávajú sa 3 krát do týždňa, z toho raz všetky spoločne.  Najväčšia výzva skautského hnutia v Rubavu je podobná ako na Slovensku – mať dostatok starších, ktorí by venovali svoj čas menším.

Ide hlavne o zručnosti

Rwandskí skauti uzlujú takisto ako my. A celkovo je väčší dôraz kladený na získavanie praktických zručností. Prvá pomoc alebo pletenie košíkov sú zábavné, keď sa ich učíte – a na druhej strane získavajú výhodu oproti mnohým neskautským rovesníkom.

V skautingu sú aj deti z ulice. Často ide o siroty alebo deti rodičov, ktorí nemajú dosť peňazí na to, aby ich živili, a pošlú ich na ulicu. „Najväčším problémom detí v našej oblasti je chudoba,“ vysvetľuje situáciu, v ktorej žije väčšina členov oblasti, Emanuel. „Preto sa snažíme deti učiť nejaké malé remeslá – vyrezávať a podobne, aby si mohli privyrobiť.“

Celkovo Emanuel prezentoval skauting ako priestor, kde môžu deti formovať, varovať pred drogami či poradiť im s problémami doma. Školy takúto širšiu funkciu v živote detí neplnia, pretože sú – ako v takmer v celej Afrike – orientované na memorovanie. Vo výsledku to vyzerá tak, že drvivá väčšina detí, vie ako-tak písať a čítať, počítať a z pamäti vydoluje pár fráz v angličtine. Čo je občas úsmevné, lebo niektoré deti nás aj večer pozdravili „Good morning, teacher.“

Preto skauting

V Rwande má 60% obyvateľov pod 24 rokov. Práve preto môže mať odlišnosť skautingu od iných voľnočasových aktivít veľký dopad. „Učíme ich prijať samých seba takých, akí sú,“ zhrnul najväčší význam Emanuel. „Ďalej sa snažíme učiť ich o udržateľnosti a životnom prostredí.“ Oboje sa hodí, ak hovoríme o tak husto zaľudnenej krajine, kde životné prostredie poškodzuje napríklad sadenie eukalyptových stromov. Tie síce rýchlo rastú a môže sa nimi kúriť, ale nie sú v ekosystéme prirodzené. A aj o tom je udržateľnosť.

„Samozrejme, máme aj letné tábory. Chodíme niekam do okolia, na rôzne miesta mimo mesto,“ spomenul Emanuel, keď som sa posťažovala, že prídem o tohtoročný tábor. Čas na ňom trávia podobne ako počas poobedných stretnutí, len intenzívnejšie a hlavne mimo mesta. Iné je vybavenie, ktoré nemajú takmer žiadne, čo v pomerne príjemnej klíme počas obdobia sucha stačí. Či táboria aj počas obdobia dažďov som sa zabudla opýtať.

Viac času ako v skautskom centre som strávila na pláži jazera Kivu, jedného z troch metánových jazier na svete. Na tejto pláži trénujú Future Vision Acrobats, ktorí majú filozoficky so skautingom veľa spoločné. Trénujú každý deň a pomáhajú si so školou. Skupinu vedie dvadsaťštyriročný Elisee, sám dieťa z ulice. Hľadá nové triky na YouTube, snaží sa organizovať vystúpenia a utŕžené peniaze používa na zaplatenie školného či pomôcok. Alebo jednoducho na jedlo. Občas sa mu síce podarí niekomu z ulice nájsť adoptívnu rodinu, ale nie je to také bežné. Aj tak však pomáha vytvárať nové priateľstvá a motivuje deti, aby na sebe pracovali a stali sa napríklad svetovými akrobatmi.

Cesta autorky sa uskutočnila v spolupráci s Platformou MVRO v rámci programu V4Aid financovaného Európskou úniou a SlovakAid.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s